Курстът е подходящ както за хора, които искат да се занимават професионално с кино, така и за хоби занимание.
Как се работи със сценарий? Как се прави анализ? Как да изберем актьори или самите ние да бъдем актьори? Как се прави преподготовка за снимачен процес? Как се прави разкадровка и как се работи с камера, звук и осветление? Какво се прави на снимачната площадка?
Кино курсът ще отговори на всички въпроси.
Обучението ще ви запознае с професията на сценариста, режисьора, оператора, киноактьора.
КОНСУЛТАЦИИ: на телефон 0887 122827 или чрез запазване на място на office@saetacademy.com
За кого е подходящо обучението?
- за хора, които искат да придобият умения за работа по късометражен филм с минимален бюджет
- за хора на различна възраст и с различна професия, които търсят ново креативно хоби
- за кандидат-студенти или студенти по актьорско майсторство, режисура, драмматургия, операторско майсторство
- за хора, които искат да се запознаят с професиите в киното и да разберат с коя функция в екипа се чувстват най-комфортно
ЗАПИШЕТЕ СЕ НА: 0887 122827, office@saetacademy.com или чрез формата за контакт.
Преподготовка: запишете еднократен уъркшоп по Драматургия ако имате идея за сценарий преди началото на курса
КОГА? дата 1: 05.06.25 г. от 18:30 до 21:30 ч.
Лекция: Основи на драматургията, персонажи, конфликти. Упражнение: обсъждане на идеите на участниците и даване на обратна връзка
Цена: 65.00 лева
Период и начало на пълен курс на обучение: 6 месеца ниво 1 /октомври 2025 г. до април 2026 г./
ДНИ И ЧАСОВЕ НА ПРОВЕЖДАНЕ:
ЛЕКЦИИ: вторник 18:00 до 21:00 ч.
ИЗПИТ: работа на терен по късометражен филм /месец март, допълнително ще бъдат уточнени снимачните дни /1 уикенд/
* въвеждащата лекция по Драматургия се води от Йоана Мирчева – драматург и сценарист, основният курс се води от Стефан Ганов – режисьор и Димитър Розов – оператор
БРОЙ МЕСТА В ГРУПА: 12
цена: 250.00 лева на месец
ПРОГРАМА:
лекциите по режисура, сценарно писане и актьорско майсторство, разработени от: Стефан Ганов, сценарист и режисьор, ментор на курса
лекции по операторско майсторство с оператора Димитър Розов, ментор на курса по Видеозаснемане
Запознаване. Гледане на кратки филми; обсъждане на жанровото разнообразие; видове кино- разказ. Дискусия: любими филми и разлика между късо и дълго кино. Кой прави филма? – описание на професиите и тяхната роля в една филмова продукция
Гледане на къс филм и прочит на сценария му. Как се пише сценарий – формат, описание на сцени, диалози. Какво е драматургия (хронологична, експериментална, емоционална). Четене на разказ и работа на място по адаптирането на няколко сцени във формата на сценарий.
Домашно: довършване на адаптацията.
Избор на собствена идея за филм. Как да я разкажем в кино език? Какво ни вдъхновява и как да го уловим? Водене на записки със събиране на снимков материал, интервюта, естетически идеи и вдъхновения. Работа с лични истории. Събиране на истории, филтриране и фюжън.
Игра: участниците разказват истории – ще разпознаем ли дали е лична, чужда или напълно измислена? Дискусия: къде сме открили потенциал за кино в разказаните истории. Домашно: писане на собствен сценарий.
Операторско майсторство с оператора Димитър Розов. Композиция и планове, които ще използваме. Гледна точка и ракурси. Движение на камерата. Цвят, ракурс, движение. Филтри. Четене и обсъждане на сценариите. Избор на един или два, които да бъдат разработени за снимане. Въвеждане в стъпките след сценария. Какво е пийчинг?
Работа с актьори. Практическа работа както с участниците, така и евентуално с гост професионален актьор. Работим по развитите в курса сценарии и по етюди, сцени и упражнения, подготвени от лектора.
От сценария до филма – изграждане на аудио-визуална концепция. Как се прави разкадровка, сториборд, муудборд. Влиянието на звук и музика на филмовата атмосфера. Идеи за ритъм и монтаж преди снимки.
Операторско майсторство с оператора Димитър Розов. Разкадровка по вече готовия сценарий. Задача: всеки прави разкадровка вкъщи.
Подготовка за продукция. Избор на на екип и разпределяне на професиите сред участниците в курса. Как се прави кастинг? Избор на локации, реквизит и костюми. Изготвяне на снимачен план и снимачен график.
Операторско майсторство с оператора Димитър Розов. Разкадровка. Обсъждане.
С какво ще снимаме? Камера. Обективи. Какво осветление ни е необходимо? Естествена и изкуствена светлина. Студийно осветление. Как ще записваме звук?
Събиране на екипа преди снимки.
2 снимачни дни.
За Стефан Ганов
Стефан Ганов биография:
Учил режисура, актьорско майсторство и анимация в НБУ и в KHM в Германия (Академия за медийни изкуства Кьолн). Работи и живее в Германия и България. Късометражните му филми са награждавани на много международни кинофестивали – Interfilm Berlin, IFFTD Нюрнберг, Филмовите награди на Лос Анджелис, KFFK в Кьолн и др. Бил е в селекцията за нови таланти на филмовия и телевизионен фестивал в Биариц, Франция. В България печели две от най-престижните награди в категорията за късометражен филм – Джеймисън на София Филм Фест (2018) и Златна Роза във Варна (2023). Различни реномирани галерии и музеи в Мюнхен, Кьолн, Мьонхенгладбах, Оснабрюк, Бон и др. са показвали негови пърформанси, филми и видео изкуство. В Германия филмите му имат и телевизионни излъчвания (3Sat, ZDF Kultur, WDR). Участвал е в множество късометражни и дългометражни продукции като актьор, асистент режисьор и сет мениджър. През 2014 – 2015 преподава арт-кино в Медиапарк в Кьолн. През
2019 е член на селекционната комисия на София Филм Фест и на журито на София Прайд Филм Фест. През 2024 е член на Журито за късометражно кино и сериали на 42. Фестивал за игрално кино – Златна Роза. В момента работи върху проект за дебютен пълнометражен филм. Филмография (избрано):
Кълбото / Das Knäuel 2008
Хлебарката / Die Kakerlake 2012
Преображение / The Transfiguration 2018
Тихо в снега / Silent in the Snow 2023